okul taşıtı proje

Okul Taşıtı Projesi

1. Okul Taşıtı Projesi

Okul taşıtı projeleri bilindiği üzere gerekli yönetmelikler kapsamında minibüs kategorisi bulunan araçların gerekli donanımları sağlayıp, projelendirimesi ile öğrenci taşıma maksatlı araca tadil edilmesidir. Öncelikle aracınızın okul taşıtına dönüşebilmesi için güncel son yönetmelikler hakkında yetkili AİTM mühendisi tarafından bilgi alınması gereklidir. Bu yönetmelikler hakkında bilgi alındıktan sonra okul taşıtı için gerekli donanımlar doğru bir şekilde araca montaj edilmelidir. Yetkili mühendis tarafından projeniz çizilip TSE tarafından onaylanabilmektedir. Okul taşıtı projelerinde olduğu gibi diğer projelerin yönetmeliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Okul Taşıtı Projesi Yönetmelikleri

 • Okul taşıtı araçları için 2021 yılında yayınlanan yeni yönetmeliğe göre 12 yaşından büyük araçlar okul taşıtı olamaz. Taşıtların yaşı aracın fabrikada imal edildiği yıldan sonraki gelen takvim yılı olarak hesaplanır.
 • Okul taşıtı yazısı aracın üzerinde uygun boyutlarda ve renkte olmalıdır.

okul taşıtı yazısı

Minibüs türünde olan araçlarda yükseklik 832 mm genişlik 1040 mm olmalıdır. Otobüslerde yükseklik 1000mm genişlik 1250 mm olmalıdır.

 • Okul taşıtında bulunan camlar öğrencilerin ulaşabilmesi ihtimaline karşı sabit olmalıdır.
 • Araç içerisinde aracın koltuk sayısı(ruhsatta yazan) görülebilecek şekilde asılmalıdır.
 • Öğrenciler inerken ve binerken DUR levhası 30 cm boyutunda aracın arkasında kırmızı renkte yanıp sönmelidir.
 • Araç üzerindeki kapı otomatik ve şoför tarafından kontrol edilebilir olmalıdır. Ayrıca sensör yardımıyla ve ikaz sesiyle sıkışma ihtimaline karşı koymalıdır.
 • Okul taşıtının üzerinde araç takip sistemi bulunmalıdır. Kayıtlar otuz gün boyunca muhafa edilmeldir.
 • Serviste bulunan emniyet kemerleri üç noktalı emniyet kemeri olmak zorundadır.
 • Araçta bulunan her koltuk oturmaya karşı sensörlü olmalıdır.
 • Okul taşıtında camlara film çekmek yasaktadır. Aracın içerisi ve dışarısı görülebilir şekilde olmalıdır.
 • Acil çıkışlar ışıklar ile gösterilmelidir.
 • Geri vitese araç geçtiği taktirde çalışacak sesli ikaz sistemi bulunmalıdır.
 • Okul taşıtında bulunan her bir öğrenci ortalama yükü ile beraber 50 kg olmalıdır. Aksi halde Azami yüklü ağırlık aşılr.

3. Okul Taşıtı İptal Projesi

Okul taşıtına dönüşen araçlar kullanıma hizmet etmediği takdirde tekrar minibüs veya otobüs kategorisi araçlara geri dönüşebilir. Bu araçlar kategori değiştirebilmesi için okul taşıtı iptali projesi yaptırması gereklidir. Okul taşıtı iptali projesi yapılabilmesi için AİTM mühendisi tarafından projeniz hazırlanması gereklidir. Aksi halde trafikte bu araçlarla yolcu taşınamaz ve araçlar TUVTURK muayenesinden geçemezler. Okul taşıtınde bulunan donanımlar sökülmesi gerekli. Aksi halde projeniz yönetmeliklere uygun olamaz. Okul taşıtı donanımları söküldüğü zaman sökülen ağırlık proje mühendisi tarafından ruhsattan düşülerek ve araç kantarda tartılarak projede belirtilir.

Okul taşıtı söküm projelerinde dikkat edimesi gereken diğer bir husus minibüs kategorisi araçlarda yaşanan koltuk sorunudur. Koltuk sayıları okul servis araçlarına hizmet edildiğinden dolayı normal servislere göre fazladır. Yolculuk eden öğrenci 50 kg ağırlığı olduğundan dolayı bu hesap yapılması zorunludur. Okul taşıtı olmayan servis araçlarında bir yetişkin ortalama 71 kg olduğundan dolayı aracın azami yüklü ağırlığı yani ” İstiab Haddi” projesi yapılması gerekir.

4. Azami Yüklü Ağırlık Projesi

Azami yüklü ağırlık okul taşıtı projelerinde hesaplanması gereklidir. Araçta bulunan koltuk sayısı 71 kg ile çarpılır. Yetişkin birey için 71 kg ağırlığı baz alınır. Bu ağırlık aracın net ağırlığına eklenir. Eklenen net ağırlık aracın azami yüklü ağırlığından fazla olmaması gereklidir. Aksi halde araçtan koltuk sökülmesi gereklidir. Azami yüklü ağırlık hesabı tutmayan araçlar okul taşıtından dönüşüp projesi yapamazlar. Araçtan sökülecek olan okul taşıtı tertibatları ise aracın net ağırlığından düşülür. Bu ağırlık ortalama 20 kilogramdır.

azami yüklü ağırlık

5. Okul Taşıtı Diğer Mevzuatlar

Bu anlatılan yazımız haricinde okul taşıtında rehber bulundurulması gerekmektedir. Son çıkan yönetmelik ile 22 ile 61 yaş aralığında bir rehber olması gerekmektedir. Okul taşıtını şoförü içinde belirli kriterler mevcuttur. 26 yaş ile 66 yaşında arası bireyler okul taşıtı şoförü olabilir. Okul taşıtı şoföründe D tipi sürücü belgesi bulunması gereklidir. Sürücünün adli bir şuç kaydı olmaması gereklidir. Aile hekiminden servis sürücüsü olabilir raporu almalıdır. Yetkili kuruluş tarafından psikoteknik belgesi  bulunmalıdır. Yurt içi servis taşımacılığı için gerekli kuruluşlardan yetki belgesi alması zorunludur. Bu belgelerin bulunmadığı takdirde araç sürücüsü okul taşıtını kullanma iznine sahip olamaz.

Okul taşıtı projesi hakkında daha fazla bilgi almak için yetkili mühendisimizi arayarak bilgi alabilirsiniz. Yönetmeliklere uygun olmayan projeler TSE tarafından onaylanmaz ve sizler için zaman ve maddi kayıplara neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir