Kasa Tadilatı Projesi

Kasa Tadilatı Projesi

Kasa tadilat projesi isimli yazımıza hoş geldiniz. Bu proje çeşidimizde, AİTM mühendisi tarafından yapılan kasanın yönetmeliklere uygun şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Araç kasanız yapılmadan önce AİTM mühendisi ile görüşme yapıp yapılabilir kasa uzunluğu ve yönetmelikler hakkında bilgi almanız gerekmektedir. Aksi halde yapılan kasanız hatalı bir üretim yapılmış olur. Aracınız TSE den onay alamaz ve aracınızın kasasını ruhsata işletmezsiniz.

1.Kasa Tadilatı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Yönetmelikler

Araçlarda dikkat edilmesi gereken en büyük etkenlerden bir tanesi uzunluktur.  Otobüs dışında olan motorlu araçlar 12 metre sınırı mevcuttur. Yapılan kasanız ile aracınızın toplam uzunluğu 12 metreyi aşmaması gereklidir. Azami genişlik araçlar için istisnalar hariç 2.55 metreyi aşmaması gereklidir. Azami ağırlık aracınızın taşıyabileceği azami yüklü ağırlık araç ruhsatında mevcuttur. Araca kasa yapılmadan önce aracın net ağırlığı ruhsatta mevcuttur. Yapılan kasanın ağırlığı ruhsattaki ağırlığa eklenmeli ve bu ağırlık azami yüklü ağırlığı geçemez. Azami yüklü ağırlık dikkate alınırken AİTM mühendisi tarafından kasa yapımında kullanılan malzeme türü ve ölçüleri bilinerek projelendirilir. Doğru ölçüler bilidirip kasa projeniz yapılmaktadır.

Kasa yapılırken araç boyu uzatılmak istenirse şase uzatma projesi yapılması gereklidir. Şase uzatma projesi yapılmadan önce aracın şasesine yapılacak kaynağın çeşidi ve kaynak şekli çok önemlidir. Bu kaynak modeli resimde görüldüğü gibidir.

şase uzatma

Şase uzatılması doğru yapılmayan araçlar TSE proje onayı alamaz. Yapılan kasa aracın üzerinde ise tekrar sökülmesi gerekir ve maddi zarara uğratabilir.

Araç aydınlatma sistemleri bir diğer dikkat edilmesi gereken yönetmeliktir. Öncelikle bu işaret lambalarının renkleri ile başlayabiliriz. Uç hat işaret lambası önde beyaz arkada kırmızı olması gerekir. Yan işaret lambası amber renktedir. Üçgen olmayan arka geri yansıtıcı ise kırmızı renktedir.

Uç hat işaret lambası genişliği 2.10 metreyi geçen araçlarda zorunludur. Genişliği 1.80 ile 2.10 arasında kalan araçlarda isteğe bağlıdır. Üçgen olmayan geri yansıtıcı tüm motorlu araçlarda zorunludur. Bu lambalar kesinlikle e belgeli lambalar ile takılmalıdır. Araç kasasının yerden yükseliği 80 cm üstünde ise arka koruma demiri takmalıdır.

2. Araç Kasa Tadilat Projesi Yapılan Araçlar

Kasa tadilat projeleri her türlü kamyonet otobüs ve minibüs araçlara yapılabilir. Açık kasa kamyonetleri branda veya tente ile kapalı kasa kamyonete tadil edilebilir. Bu araçlarda yukarıda yazılan yönetmeliklere uyum sağlamılıdır. Aksi halde trafikte cezai işleme tabi olacak ve muayene sırasında araçları TUVTURKten geçemeyecektir. Kamyonet olan araçlar çıplak şase olarak da projelendirilebilir. Kasa araca montaj edilebilir. Bu araçlar yük ve eşya taşımında veya gıda taşımasında ticari olarak kullanılmaktadır. Kesme projelerinde araçlar seri tadilat ile kasa projesi yapılmaktadır.

Kasa Tadilatı Projesi
Kasa Tadilatı Projesi

Kasa tadilat projeniz uygun normlarda yapıldıktan sonra araç proje mühendisi sizin araç projenizi sisteme yüklemesi gerekir. Sisteme yüklenene proje araç projelendirme kapsamında incelenmek üzere TSE araç kontrol merkezinde incelenecektir. Size en yakın TSE araç kontrol merkezleri için buradan ulaşabilirsiniz. Kontrol edilen aracınızın projesi araç proje mühendisi ile tarafınıza verilmelidir.

Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız.

Kasa Tadilatı Projesi
Kasa Tadilatı Projesi

Resimde görüldüğü üzere bir kasanın çizilmiş olan iki boutlu teknik çizimi görülmektedir. Bu çizim projenizde TSE sistemine yüklenmektedir. Aracın ölçüleri doğru şekilde çizimde açıkça belirtilmiştir.

Daha sonraki aşama olarak TUVTURK üzerinden tadilat muayenesi alınmalıdır. Tadilat muayenesi yapılırken yanınızda projenizi götürmeniz gereklidir. Bu aşamada aracınızın muayenesi yapılır. Genel muayenede yapılan kontroller burada da geçerlidir. Burada tamamlanan muayeneden aldığınız evraklar ile size en yakın noter tarafından yeni ruhsatınızı alabilirsiniz.

3. Kasa Tadilatı Araçları

Frigofirik araçlar belirli sürelerde belirli sıcaklıklar kalması gereken gıda ürünlerinin taşınması için yapılan araçlardır. Soğuk zincirin bozulmaması için bu araçların ısıl yalıtımla sıcaklığın sabit tutulması gereklidir.

Açık ve kapalı kasalı araçlarda genellikle yük taşımacılığı yapılmaktadır. Her bir kasa tipi için farklı proje uygulanmaktadır. 2022 yılı itibari ile proje fiyatları kasa tiplerine göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca 2022 yılında  TSE araç kontrol ücreti 570 TL olarak güncellenmiş olup TUVTURK tadilat muayenes 510 TL’dir. Bu masrafların yanında noter yaprak değişimi ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Diğer bir yazımızda bu tip araçların tamamını bulup inceleyebilirsiniz.