ARAÇ PROJE ÇİZİMİ NEDİR ?

Araç proje çizimi hizmeti verebilmek için makine mühendislerinin TSE tarafından gerekli eğitimleri alması gerekir. Gerekli eğitimi almış olan makine mühendislerinin bu çizimleri yapma yetkisi bulunur. Yetkili mühendisler araç projelerinin çizimini gerçekleştirerek sisteme yükler. Gerçekleştirilen işlemlerin tamamı dijital ortamlarda yapılır ve bunun yanında bu işlemler devlet kontrolünde gerçekleştirilir.

AİTM yönetmeliğine uygun olarak araçlarda gerçekleştirilen tadilatların projelendirilmesi yanında ruhsata işlenmeleri de önemli bir konudur. Eğer yapılan işlemler ruhsata işlenmezse karayolları ve trafik kuralları kapsamında cezai işlemler yapılır. Bunun yanında ruhsata işlenmemiş araçların TUVTURK araç muayenesinden geçmesi de mümkün değildir.

Araç Projeleri Hizmetleri

Araç projeleri hizmetleri araçlarda gerçekleştirilen tadilat işlemlerinin TSE norm ve kurallarına uygunluğunun incelenmesini ve bunların tadilat kategorilerine ayrılmasını kapsar. Yani araç projeleri gerçekleştirilen tadilatlara göre alt gruplara ayrılır. Projeler yapılan tadilatın sınıfına bağlı olarak tadilat ya da montaj olmak üzere iki farklı başlık altında incelenir. Araç projesi çizimlerinde gerçekleştirilen tadilat işlemlerinin norm ve kurallara uygunluğunun incelenmesi gerekir. Bu sebeple araçlarda tadilat işlemleri gerçekleştirilmeden önce uzmanlarda bu konu hakkında bilgi almak önemlidir.

Projelerin sisteme yüklenme işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından sorunsuz bir şekilde onaylanması adına uzmanların söylediklerine uymak son derece önemlidir. Projelerin onaylanma işleminden sonra tadilata bağlı olarak TÜVTÜRK’ten tadilat muayene seçeneği ile randevu alma işlemi gerçekleştirilebilir. Araç projesinin çıkmasının ardından randevu alınarak 1 ay içinde tadilatı gerçekleştirilen aracın kontrollerinin yapılması gerekir. Gerçekleştirilen tadilatlardan sonra araç kategorilerinde değişiklik olması durumunda egzoz pulu alınmalıdır. Araçların TÜVTÜRK muayenesinden geçmesinin ardından noter üzerinden gerçekleştirilen tadilatlar için yeni ruhsat talep edilmesi mümkündür.

Araç Proje Mühendisi Hizmetleri

29869 satılı yönetmelikte belirtildiği gibi araç proje çizimlerinin yetkili teknik sorumlu olarak isimlendirilen makine mühendislerinin yapması gerekir.

  • Yetkili makine mühendisleri araç proje çizimlerinin çok kısa sürede gerçekleşmesi adına çalışmalarını yürütür.
  • İşlemler dijital ortamlardan gerçekleştirildiği için tüm illere hizmet sağlanabilir.
  • Araç tadilat aşamalarında uzmanlardan danışmanlık almanız durumunda proje çizimlerinin onaylanmasında herhangi bir sıkıntılı durum yaşamazsınız.
  • Bu sayede işlemlerin güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır.

 

Araç Proje Çizimi Nedir?
Araç Proje Çizimi Nedir?