Otomobil Ruhsatı Alabilen Araçlar 2023

Otomobil ruhsatı alabilen araçlar serimizden hepinize merhabalar. Bu serimizde sizlere bu otomobillerin nasıl araç projelendirme ile otomobil ruhsatı alabildiğinden bahsedeceğim. Öncelikle bir otomobilin sınıf değişikliği yapabilmesi için yetkili proje ofisleri tarafından araç projelendirme hizmeti almış olması gerekmektedir. Seri tadilat belgesi ile aynı sınıfta bulunan araç mühendislik ofisi tarafından gerekli testleri yapılarak TSE sistemi üzerinden seri tadilat uygunluk belgesi almış olması gerekmektedir. Böylece bu sınıftaki araçlara proje hizmeti verebilir.

Mevcut seri tadilat onayında otomobil ruhsatı alabilen araçları listeleyelim :

-Fiat Fiorino

-Mercedes Vito

-Wolksvagen caravelle

-Mercedes viano

-Opel Corsa

-Fiat Combi

Bu sınıf haricinde bulunan araçlar ne yazık ki şuan için otomobil ruhsatı alamamaktadırlar. Seri tadilat uygunluğu olan bu araçlar için firmamız proje verebilmektedir. Yetkili mühendislik hizmeti alındığı zaman bu araçlar TSE kurumuna gitmeden bizden proje temin edebilmekteler. Proje temini edildikten sonra yapmanız gereken adımları sıralamak gerekirse :

Otomobil Ruhsatı Araç Proje Adımları

1- Almış olunan proje evrağı ile TUVTURK üzerinden tadilat muayenesine başvuru yapılır. Elimizde bulunan karekodlu evrağı karakod üzerinden kontrol edebiliriz.

2-Randevu gününde projemizi yanımızda a4 çıktısı ile götürmeliyiz. Araç muayenesi esnasından aracın arka koltukları projede bulunan sayı ile örtüşmekte ve aracın yaşam alanı bölümünde cam olması gerekmektedir. Aksi halde tuvturk muayenesinde aracınız kalabilir. Projede bulunan koltuk sayısı ile koltuklarınız uyuşması bunun yanı sıra başlıklar ve emniyet kemeri tertibatınızda tam olarak bulunuyor olması gerekmektedir.

3-Araç sınıf değişikliği nedeni ile tekrar egzoz muayenesine girecektir.

4-Tüm muayeneden sorunsuz geçen araçlar TUVTURK üzerinden almış olduğu muayene kağıdı ile beraber en yakın noterden tescil işlemini gerçekleştirebilir. Bu adımlar ile aracınız otomobil ruhsatına kavuşabilir.

Otomobil Ruhsatlı Araç Avantajları Nelerdir ?

İki yılda bir muayene avantajı

Otobanda hız sınırı artışı

Araç satışında fiyat artışı

Sigorta poliçesinde indirim

Araç koltuk sayısı artışı

Bu avantajlar sayesinde aracınızı otomobil ruhsatlı yapmak size büyük katkı sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir