Araç Projeleri

Araç Projeleri

Araç projeleri araçlarda yapılan tadilatları yönetmeliklere uygun bir şekilde yaparak bu işlemlerin yetkili bir mühendis tarafından projelendirme hizmetine denir. Bu proje kapsamında TSE eğitimleri kapsamında bu eğitimleri makine mühendisleri almakta. Bu yetki belgesi kapsamında alınan yetki belgesi makine mühendisine yetki vermektedir.

Bunun sonucunda AİTM kapsamında münferit araç projesi(tadilat), montaj projesi ve seri tadilat projesi yapılabilmektedir. Sırasıyla gidecek olursak münferit araç projesinden başlayabiliriz.

Araç Projeleri:

Münferit Araç Projesi Nedir ?

Münferit araç tadilat projesi yetkili mühendisler tarafından araçta yapılan tadilatlara ilişkin yapılabilen bireysel projelerdir. Bu projeleri tüm AİTM mühendisleri yapabilmektedir. Bunun sonucunda yapılan projeler TSE tarafından araç kontrol merkezlerince kontrol edilerek uygun raporu verilir.

Araç Projeleri
Araç Projeleri

Bu rapor ile aracınız TUVTURK randevusu alarak muayene olması gerekmektedir. Muayeneden geçen araçlar yeni ruhsatlarını en yakın noter kuruluşları tarafından alabilmektedir. Projelendirme konusunda yapılan değişikliklerin münferit proje olarak olması için bu proje kapsamına girmesi gereklidir. Bu tadilatların bazıları aşağıda verilmiştir.

 

Montaj Tadilatı Nedir ?

Seri Tadilat Projesi Nedir ?

Seri tadilat müşteriler tarafından üretilen ürünün aynı şartlar altında sürekli olarak üretilmesidir. Öncelikle bu işlemlerin hızlandırılması amacıyla seri tadilat belgesi alınır. Ama günümüzde ne yazık ki bu durum biraz gevşetilmektedir. Seri tadilat alan firmalar başka araçları görmeden proje kapsamına sokmaktadır. Sonuçta bu belgelendirme işlemindeki asıl amaç üretilen ürünün daha hızlı belgelendirilmesidir. Test aracı hazırlanılır gerekli ise onaylanır. TSE tarafından araç  kontrol edilmeden bu proje belgelendirilebilir. Son olarak seri tadilat ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.