topcase-araçproje

Motorsiklet Taşıma Kutusu (Topcase) Projesi

Motorsiklet Taşıma Kutusu (Topcase) Projesi

Motorsiklet taşıma kutusu motorsiklet türündeki araçlarda motorsikletin arkasında bulunan kutu şeklinde genellikle plastikten yapılmış olan yük ve eşya taşımasına uygun ekipmanlardır. Bu ekipmanlar motorsiklete sonrada montaj yapılarak trafikte kullanıma uygun hale getirilir. Ekipmanın montaj işlemleri taşıma kutusunun boyutuna ve şekline göre farklılık göstermektedir. Eksik veya yönetmeliğe uygun olmayan montaj şekilleri projelendirilmez. Ticari faaliyet gösteren kullanıcılar yani kuryeler bu sepetleri ürün veya yemek taşıma amacıyla kullanmaktadırlar.  Kurye faaliyetleri kapsamında bulunan çantaların görüntüsü genellikle şu şekilde olmaktadır;

Kullanım Amaçları

  1. Hususi Kullanım
  2. Ticari Kullanım
topcase-araçproje
topcase araç proje görseli
topcase1
araç projeleri topcase 1

Bu çantaların tipleri ve boyutları genel olarak değişmiş olsa bile ticari amaçları aynıdır. Farklı markalar ve isimde trafikte görebilmekteyiz. 2918 sayılı trafik kanunu 32.madde açıkça bu kutuların projesinin olup ruhsata işletmesi gerektiğini belirtir. İlgili kanun maddesinde açıkça üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar bu değişikliği ilgili kuruşlar tarafından tescillemek zorundadır ibaresi ile belirtmiştir. Bu değişikliği yapan tüm kullancılar tescil işlemi ile ruhsatlarına işletmek zorundadır. Madde 32 kapsamında 192 TL para cezası tarafınıza verilir.

Bu değişikliğin işletilmemesi durumunda bu çantalar kazaya sebebiyet vermektedirler. Fazla oluşan yan çıkıntılar motorsikletin genişliğini arttırırken kazaya sebebiyet vermektedir. Arka taşıma çantaları ise aynaların görüş kabiliyetini azaltarak geriden gelen sürücü için de aynı zamanda kaza riski oluşturabilir. Eksik ve yanlış montaj edilen çantalar seyir halinde iken yolda düşme veya motorsiklet devrilmesine sebebiyet verir. Bu değişiklik hususunda tüm motorsiklet sürücüleri önemle dikkat etmelidir.

Aksi halde ticari veya hususi kullanıma bağlı olmadan araçlarınız trafikten men edilme zorunda kalabilir. Ayrıca kurye faaliyetleri kapsamında olan motorsikletler ruhsatlarında ticari olarak değiştirmesi gereklidir. Bu bağlamda notere başvuru yapıp yeni ruhsatınızı ticari olarak işletebilirsiniz.  Sizlerin işiniz aksamasına ve para cezası ile karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu sorunları yaşamamak adına bize ulaşıp, motorsiklet topcaseiniz için proje konusunda yardım alabilirsiniz. Topcase günümüzde önemli bir yere sahip olmuştur. Motorsikletlerde gerekli ürün veya eşya taşıması için gerekli bir durumdadır. Motorsikletinizde gerekli alanlar açmak için bu ekipmanlara ihtiyaç duymaktayız. Fakat bu ekipmanların sağlıklı kullanımı ve trafikte tehlike yaratacak hususların önüne geçmek için bu projeler yetkililer tarafından onaylanarak işletilmesi gereklidir.

2. Motorsiklet Taşıma Kutusu (Topcase) Ruhsata Nasıl İşletilir ?

İlgili yönetmelik gereği taşıma kutusunu ruhsata işletmek için öncelikle AİTM kapsamında ilgili yönetmelik imza yetkisi bulunan makine mühendisi ile iletişime geçmelisiniz. Taşıma kutusunu takmadan önce bu konu hakkında gerekli yönetmelik hakkında bilgi ediniğ taşıma kutusunu bu yönetmeliğe uygun şekilde montaj sağlamalısınız. Montajı yapılmış taşıma kutusu gerekli ölçümler ve incelemer ile projelendirip sizi TSE araç kontrol noktasına yönlendirecektir. Proje numaranız ile yapılan değişiklik uzmanlar tarafından incelenip dosyanız ilgili mühendise yönlendirilecektir. Yapılan değişiklikler yönetmeliğe uygun bulunması halinde dosyanız imzalanır. İmzalanan dosya çıktı olarak size taktim edilir.

Bu dosya ile ile TUVTURK üzerinden tadilat muayenesi randevusu alınır. Alınan randevuya makine mühendisi tarafından verilen proje ile gidilip araç muayene ettirilir. Muayene şartları sağlanıyorsa ve değişiklik uygun görülmüşse muayeneniz onaylanır. Muayene evrağınız ile size en yakın noter ile ruhsat değişiklik talebinde bulunur. Yeni ruhsatınız ile taşıma kutunuzu artık kullanabilirsiniz. Muayeneniz artık sıfırdan başlamış olacaktır. Motorsiklet taşıma kutusu projesi yapıldıktan sonra artçı diye tabir ettiğimiz arka yolcu ruhsattan düşecektir. Motorsikletiniz 1 kişilik olarak trafikte tescillenecektir. Ruhsatta yolcu sayısından fazla yolcu bulundurmanında ayrıca yönetmelikte cezası bulunmaktadır. Yine topcase gibi trafikte tehlike yaratabilir. Bu yazımızda sizler ile süreci paylaştık. Bu süreç dahilinde 2022 yılı içerisinde ödemeniz gereken tutarları yazmaktayım.

3. Motorsiklet Taşıma Kutusu (Topcase) Proje Ücreti ?

Bu projeyi yapmak için yetkili makine mühendisine ve kurumlara ödemeniz gereken ücretler vardır. Bunlar ortalama olarak sırasıyla şu şekildedir. Proje mühendisine x TL TSE araç kontrol ücreti 830 TL TUVTURK Tadilat muayenesi 500 TL  noter yaprak değişimi 400 TL olarak fiyatlandırılır. Bu 2022 yılının temmuz ayı içerisinde olan ücretlerdir. Bu ücretler enflasyon ve yıllık bazda zam miktarlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu işlemleri sırasıyla aşşağıya yazmak gerekirse bunlar :

  • Projelendirme
  • TSE muayenesi
  • Tuvturk muayenesi
  • Noter işlemleri