Motor Değişim Proje

Motor Değişim Proje

Motor değişim proje isimli yazımıza hoş geldiniz. Öncelikli olarak proje mühendisinizden konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Araç proje değişikliği kapsamında motor değişimi işlemi montaj projesi olarak geçmektedir. Bu sebeple motor değişimi yapılmadan yetkili mühendis size proje dosyanızı vermesi gerekmektedir. En yakın TSE araç kontrol merkezinde aracınız kontrol edilir. Proje evraklarınız imzalanır. Böylelikle en yakın noterden yeni ruhsatınızı alabilirsiniz.

Motorun kullanılmayacak duruma gelmesi durumunda motor değişimi projesi yapılması zorunluluğu doğar. Yenisi veya kullanılabilir durumda olanla değişikliği yapılabilir.

motor değişimi proje

Tip onayı  belgesine istinaden uygunluk belgesiyle tescil işlemi yapılmış olan araçlar üzerinde yapılacak motor değişikliğinde emisyon seviyeleri aracın temel motoru ile eşdeğer veya daha iyi olan motor kullanılmalıdır.

Motorun gücü vb. genel özelliklerini etkileyecek, parça değişiklikleri , tadilat seti kullanımı veya işlemci programlarında değişiklik yapılması durumunda, egzoz emisyon ve araç gürültüsünün ilgili yönetmelikler de belirtilen değerler içinde kaldığı tespit edilmelidir.

Aracın temel tipindeki motor, yenileme işlemi yapılmış olanlar dahil, kullanıldığı taktirde ve motor blok değişikliklerinde, montaj uygunluk raporu ile proje gerektirmeden değişiklik yapılır.

Lpg yakıt sistemli araçlarda yapılan motor değişiklikleri MB AEK regülasyon 67 uygun olması gerekir.

Benzinli araçlarda motor gücünün %30 dizel araçlarda %50 den farklı olamaz. Bu özelliklerin dışında bir motor bloğu kullanılması durumunda araç için gerekli testler alınması gerekmektedir.