Otobüsten Minibüse Araç Çevirme

Otobüsten Minibüse Araç Çevirme

Otobüsten minibüse araç çevirme projesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Araç proje mühendisi tarafından minibüse geçilen aracın projesi hazırlanmalıdır. Hazırlanan bu proje ile araç TSE araç kontrol merkezinde kontrole gitmelidir. TSE tarafından onaylanan araç TUVTURK tadilat muayenesine de gitmelidir. Araç kategori değişikliğinde olduğu için egzoz pulu almalıdır. Bu işlemler tamamlandığında ise size en yakın noter kuruluşundan yeni ruhsatınızı alabilirsiniz.

Gelgelelim bu proje kapsamında yapılması gerekenlere. Öncelikle otobüs üzerinden koltuk sökümü yapmamız gereklidir. Proje yapılan araç minibüse dönebilmesi için araç üzerinde bulunan koltuklardan bir veya bir kaçını sökmemiz gerekebilir. Bunun hesabının iyi yapılması gereklidir. Sökülen koltuklar yerleri bir daha bağlanmayacak şekilde kapatılmalıdır. Araç proje mühendisi tarafından sökülen koltukların hesapları yapılması gerekir.

Minibüse çevrilen araç trafik sigortasını değiştirmesi gerekir. Sigortacınız tarafından yeni almış olduğunuz ruhsat ile aracı minibüs ruhsatlı sigorta yaptırılmalıdır. Ayrıca nakil vasıtaları vergi dairesine aracın durumu hakkında beyan yapılması gerekmektedir.

Bilinmelidir ki her koltuk işlemi sonrasında aracınız sınıf değiştirmez. Bu bilgilerin doğruluğunu teyit almak için bizden ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Diğer bir yazımızda açıkça belirttiğimiz koltuk sökme ve ekleme projemizden bu konunun devamı niteliğinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Hangi kategoride araçlara koltuk sökümü veya ekleme yapılabileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir diğer hususlardan birisi koltuk sökümü yapılan yer kesinlikle aracın sürücü koltuğu yanı olmamasıdır. Sürücü koltuğu yanından koltuk sökümü için bir takım testlere ihtiyaç  vardır. İnternet sitemizden bu testler hakkında yazımızı bulup bilgi alabilirsiniz.

M Kategorisi: Öncelikli olarak yolcuların ve eşyalarının taşınması amacıyla tasarımlanmış ve imal edilmiş motorlu araçlar m sınıfı araçlar olarak geçmektedir.

M2 Kategorisi: Sürücü oturma yerine ilave olarak dokuzdan fazla oturma yeri olan ve 5 ton’u aşmayan bir azami kütleye sahip M kategorisi araçlar olarak geçmektedir.

M3 Kategorisi: Sürücü oturma yerine ilave olarak dokuzdan fazla oturma yeri olan ve 5 ton’u aşan bir azami kütleye sahip M kategorisi araçlar m3 sınıfı minibüs araç olarak geçmektedir.

Otobüsten Minibüse Araç Çevirme