Araç Tadilat Projeleri

Araç tadilat projeleri, araçların tadilat olarak isimlendirilen değişikliklerinin tescil edilmesi adına teknik sorumluların hazırladığı ve TSE Araç Proje Müdürlüklerinin onayladığı ve piyasada sıklıkla kullanılan bir tabirdir. Araçta gerçekleştirilen tadilat projeleri TSE kurallarına uygun olup olmamasına göre incelenerek alt kategorilere ayrılır. Gerçekleştirilen projeler tadilatların sınıflarına bağlı olarak tadilat ya da montaj olmak üzere iki ana grup altında toplanır.

Araç proje çizimlerinde gerçekleştirilecek olan tadilatların norm ve kurallarına uygun bir şekilde hazırlanması önemli bir konudur. Bu nedenle araçlarda tadilat işlerine başlamadan önce uzmanlardan tadilatlar ile alakalı bilgi alınması önemli bir konudur. Projelerin çizim aşamasından sonra sisteme yüklenmesinin ardından sorunsuz bir şekilde onaylanması için uzmanlardan deste almak önemlidir.

Projelerin Onaylanmasından Sonra Yapılacak İşlemler

  • Projelerin onay işlemlerinin gerçekleştirilmesinin ardından TÜVTÜRK üzerinden tadilat muayene seçeneği seçilerek randevu işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir.
  • Araç projesi çıkmasının ardından TÜVTÜRK üzerinden randevu alınarak 1 ay içinde aracın tadilatının yapılması ve kontrole görülmesi gerekir.
  • Araçlarda gerçekleştirilen tadilat sonuçlarından sonra araçlarda kategori değişikliği gibi bir durumun söz konusu olması durumunda araçlar için egzoz pulu alınmalıdır.
  • Tadilat gerçekleştirilen aracın TÜVTÜRK muayenesinin başarılı geçmesinin ardından yapılan tadilatlar için yeni bir ruhsat talep edilmelidir.

Araç proje çizimlerinin gerçekleştirilebilmesi için TSE tarafından verilen eğitimleri almak gerekir. Makine mühendislerinin bu eğitimi almasının ardından proje çizimlerinde yetki sahibi olurlar. Yetkisi bulunan mühendisler dosyaların hazırlanması işlemini gerçekleştirir. Ardından dosyaların sisteme yüklenmesi sağlanır. Gerçekleştirilen işlemlerin tamamı dijital ortamda ve devler kontrolünde yapılır.

Araç Proje Mühendisi

AİTM Yönetmeliğine göre araçta yapılan tadilat işlemlerinin projelendirilmesi ve ruhsata işlenmesi sağlanır. Araç proje mühendisi tarafından projesi çizilen ve tadilatı gerçekleştirilen araçların bu tadilatlarının ruhsata işlenmemesi durumunda karayolları ve trafik kuralları kapsamında cezai işlemler gerçekleştirilir. Bunun yanında yapılan tadilatların ruhsata işlenmemesi halinde araçların TÜVTÜRK muayenesinden geçmesi de mümkün değildir.

Araç tadilat işlemlerinin projelerinin yetkili makine mühendisleri tarafından çizilmesi gerekir. Çizimi gerçekleştirilen çeşitli proje çeşitleri bulunur. Bunlardan bazıları;

Araç tadilat projeleri
Araç tadilat projeleri