Karavan Proje

Karavan proje isimli yazımızda karavan projeleri hakkında detaylı bilgi vermekteyiz. Karavan proje çizimi için karavanınızın standartlara uygun olarak yapılmış olması gerekir. Öncelikle karavanlar kendi içinde iki sınıfa ayrılır. Bunlardan biri motokaravan ve diğeri çekme karavandır. Motokaravan için ruhsat alınması gereklidir. Otobüs veya minibüslerden bu sınıfa araçlarınız rahatlıkla geçebilir. Diğer sınıfı olarak çekme karavandır. Çekme karavan o1 ve o2 belgeli olarak kullanıma sunulur

Bu yazımızda motokaravan ruhsatı almak için yapılması gerekenleri inceleyeceğiz. Motokaravanımızın tadilatını yaparken araçta yapılan işlemler için yetkili makine mühendisinden bilgi almamız gereklidir. Aksi halde yönetmeliğe uygun olmayan bir tadilatla karşı karşıya kalınabilir. Bu yönetmelik kapsamında bitmiş olan araç proje mühendisi tarafından dosyası hazırlanır.

Bir aracın karavan olarak tanımlanabilmesi için;

Yemek pişirme imkanları

Yatak bölümü

Depolama İmkanları

Oturma Bölümü; olması gereklidir. Aksi halde araç karavan durumunda projelendirilemez. Bunların haricinde aracın beş yaşından küçük olması gereklidir. Vergi durumu söz konusu olabilir. Bunları sağladıktan sonra aracımız motokaravan olarak projelendirilebilir.

Karavan Proje
Karavan Proje

Karavanınız projesi mühendis tarafından çizilir. Size dosya numarası söylenir. En yakın TSE araç kontrol merkezinde aracınız kontrol edilir. Daha sonra onaylanan projeniz mühendis tarafından size elektronik ortamda verilir. Projeniz elektronik imzalıdır. Bunun neticesinde projenizle TUVTURK’ e gitmeniz gerekir. Tadilat muayenesi ile randevu almalısınız. Araçta yapılan değişiklikler için tadilat muayenesi alınmaktadır. Aracınıza tekrar egzoz pulu almanız gerekmektedir. TUVTURK onayı alan aracınızla size en yakın noterden yeni ruhsatınızı alabilirsiniz. 2022 yılı itibariyle yeni fiyat listesi hakkında bilgi almak için buradan yazımızı inceleyebilirsiniz.

TSE araç kontrol noktalarında araç muayenesi sırasında dikkat edilen hususların başında. Aracınızın koltuk yerleşimi ve bağlantıları gelmektedir. Aracınızın ön tarafında koltuk tadilatı yapılamaz. Ancak gerekli testler yapıldığı zaman projesi yapılabilir. Buna göre ön taraf 1+1 veya 1+2 şeklinde üretim şekliyle kalmalıdır. Güneş panellerin yüksekliği aracın tavanından 15 cm kadar yukarda olabilir. Araçta bulunan ısıtma ve ocak için yakıt sistemi tüp ise havalandırma menfezi olmak zorundadır. Araçta tüm karavan donanımlara araca sabitlenmelidir. Dolap kapakları kilitli olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Karavan Sigortası Hakkında Ne Yapmam Gerekli ?

Aracınızın eski sigortasını iptal ettirmelisiniz. Aracınıza tekrar karavan sigortası yaptırmalısınız. Aksi halde eski sigortanız geçerli olmayacaktır.

Aracım Çekme Belgeli Ne Yapmam Gerekli ?

Çekme belgeli araçlarınızı muayeneye çekici ile götürebilirsiniz.

Aracımın Muayenesi Bitti Kontrole Götürebilir Miyim?

Sorun değil aracınız sınıf değişikliğine gidecektir. Yapılan kontrolde muayene tarihi tekrar baştan başlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir