HONDA MOTORSİKLET ÇANTA PROJESİ 2023

Honda motorsiklet çanta projesi 2023bilindiği üzere ruhsata işlemek gerekli. Bu yazı dizimizde bizde sizlere çantaların nasıl ruhsata işlendiğini anlatacağız. Tüm ticari motorsikletler 2918 sayılı karayolu trafik kanununun 32. maddesi gereğince üzerinde bulunan çantalarını projelendirip, ruhsata işlemek zorundadır.

Bu hükümler çerçevesinde resmi olarak çantanızı ruhsata işletmediğiniz zamanda. Trafik denetlemesinde aracınız bağlanılıp ,ceza yazılır. Bu tür durumlarda hem maddi hem de manevi bir zararla işinizden geri kalabilirsiniz. Kuryelerin son zamanlarda yaşadığı en büyük sorun haline gelen çanta işleme projesi aslında sanıldığı gibi çok sancılı bir süreç değildir. Profesyonel bir proje firmasından destek alındığı taktirde herhangi bir sorun yaşamadan çantanızı ruhsata işletebilirsiniz. Öncelikle yapılması gerekenleri sırasıyla listelemeden araç projesi ile sepetin işlenmesinin iki yolu olduğunu hatırlatmak isteriz.

1- Münferit Proje – Standart bir araç projecinin gerekli dökümanlar yardımıyla motorunuzun projesini yapıp sizi en yakın TSE nin en yakın araç kontrol merkezine yönlendirmesiyle yapılan proje sistemidir. Ancak bu proje sistemiyle 2023 yılı itibariyle tüm sepet muayene ücretleri 5300 TL olmuştur. Bu fiyat bandında daha sonrasında proje ücreti TUVTURK ücreti ve noter yaprak değişimi ücreti ile kabatasaklak sizlere 8000 TL gibi bir ücrete gelecektir.

2- Seri Tadilat Proje- Standart bir projeden ziyade mühendisin bu tip bir motora aynı çantayı işleyebilmek için TSE den almış olduğu yetkidir. Böylece bu onay sayesinde aracı kendi muayene edip size proje onayı sunabilir. TSE de muayene olmadan direkt olarak TUVTURK e gidip muayene olabilirsiniz. Bu sayede ücret avantajı ve zaman avantajı yaşayacaksınız.

Ne yazık ki tüm marka model motorların onayı şuan mevcut değildir. Firmamızda bulunan motorsiklet modelleri resimde görüldüğü üzeredir. Böylelikle çoğu honda motora yetki verebilmekteyiz. Bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Yapılması gerekenleri sırasıyla yazmaktayım. Uzman mühendisimizden konuyla yardım alarak motorun projesi çizilir. Daha sonra proje evrağı çıktı olarak alınır. TUVTURK üzerinden tadilat muayenesi randevu ile bu evrak götürülür. Muayeneye girmeden önce çanta uzman mühendisin direktifleri doğrultusunda montaj edilir. TUVTURK üzerinden olumlu geçen muayene sonrasında verilen evrak ile en yakın notere gidilerek yeni ruhsat alınır. Proje onayı itibariyle 1 ay süreyle çantanızı ruhsatınıza işletmeniz gerekmektedir. Aksi halde trafikten proje cezası kestirmeniz gerekir.

Çanta projesi ruhsata işlenirken en çok sorulan sorulardan birisi kullanmış olduğum ticari çanta muayeneden geçer mi sorusudur. Bu duruma şöyle açıklık getirmek gereklidir. Motor sepet projelerinde projecinizin size vermiş olduğu. Yani fabrikanın orjinal olarak belirlediği. Uzunluk, yükseklik, genişlik ölçülerini geçemezsiniz. Çoğu sepetlerde sepet arkaya doğru takılmıştır. Daha çok ürün taşımak için boyutları büyüktür. Bu durumlar motorun görüş açısını ve taşıma durumunu riske ettiğinden dolayı. Kazaya sebebiyet verebilir. Detaylı bilgi için projecimize danışabilirsiniz.

En büyük sorulardan diğeri ise yolcu sayısının düşmesi sorusudur. Bu soru evet 1 kişiye düşecektir. Tüm seri tadilat çanta projelerinde taşıma yolcu sayısı 2den 1 e düşmesi söz konusudur. Arkanızda çanta mevcut iken yolcu taşımanız mümkün değildir. Bu gibi durumlar yine yukarıda anlatmış olduğum paragrafa göre risk teşkil etmektedir.

Çanta güvenliğinden bahsetmem gerekirse . Çantanız uygun normlara göre montaj edilmiş. Sabit ve sağlam olmalıdır. Alelade montaj edilen çantalar. Tuvturk kontrolünde olumsuz olarak değerlendirilecektir. Böylece muayeneden kalabilirsiniz.

Bu durumların hepsi sağlandığı taktirde TUVTURKten rahatça onay alabilirsiniz. En çok merak edilen diğer bir konu ise fiyatlandırma konusudur. 2023 temmuz ayına kadar seri tadilat ücretleri resimde yazan motorsikletler için yani :

HONDA JK05

HONDA JF75

HONDA JF80

HONDA JK03

HONDA JF26

HONDA KC11

HONDA JF81

HONDA JF56

Bu motoların tipleri ise cbf150, spacy, spacy alpha, pcx, aktiva s, dio şeklindedir. Sizde de bu motor gruplardan biri mevcutsa seri tadilat belgenizi alabilirsiniz. Bu motorların 2023 temmuz zammı gelmediği durumlarda ücretleri 2000 TL olarak firmamızda belirlenmiştir. Fakat temmuz zammından sonra bu rakamın 2500 2250 TL aralığında olması beklenmektedir. Sizde zam gelmeden seri tadilat belgenizi alıp çantanızı ruhsata işleyin. Trafikte sorunlar yaşamaktan kurtulmuş olursunuz. Kafanızda başka soru işareti mevcutsa. Araç proje mühendisimizden gerekli bilgileri ücretsiz alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir